Skip to content

İKAMET İZİNLERİ

İKAMET İZNİ NEDİR?

Yabancılar Türkiye’de vize veya vize muafiyet süreleri kadar kalabilmektedirler. Bu süreden daha uzun bir süre ülkemizde kalmak isteyen yabancıların, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince, ikamet izni almaları gerekmektedir. İkamet izni, yabancıya Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet etme hakkı tanıyan resmi bir belgedir.

İkamet izni vermeye yetkili makam il/ilçe Göç İdaresi Müdürlükleri olup, müracaatın olumlu sonuçlanabilmesi adına evrakların tam ve eksiksiz hazırlanması önem arz etmektedir. NG NET GROUP bünyesinde faaliyet gösteren, yabancılar hukukunda uzman, Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça hizmet veren avukatlarımız aracılığıyla ikamet izni başvurularınızı güvenli bir şekilde yaptırabilir, randevunuza avukatınızla birlikte katılabilirsiniz.

İKAMET İZNİ NASIL ALINIR?

İkamet izni başvurularında, en önemli hususlardan biri de yabancının kalış amacına göre başvurunun doğru yapılmasıdır. 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na göre, yabancılar kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni alabilmektedirler. Ancak yabancının ikamet iznini alabilmesi için gerekli ve destekleyici belgeleri ibraz etmesi zorunludur. Başvuru zamanı istenecek evraklar ise, ikamet izni türüne göre değişiklik göstermektedir.

İkamet izni belirli süreliğine düzenlenmekte olup, ikamet izni süresinin bitmesinden (60) gün öncesine kadar her hangi bir zamanda ve her halükarda ikamet izni bitmeden önce yabancının ikamet izni uzatma başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İkamet izni başvurusu olumlu değerlendirilen yabancıların ikamet izni kartları basılarak PTT aracılığıyla ikamet adreslerine gönderilmektedir. Yabancının yurtdışında olması durumunda, yasal temsilcisi olan avukatlarımız tarafından teslim işlemi gerçekleştirilmektedir.